Na obce čeká v soutěži Náš evropský projekt 150 tisíc korun. Soutěž právě odstartovala, vítězové získají příspěvek na obecní slavnost.

07.04.2020 15:23

Tisková zpráva - Zastoupení Evropské komise v České republice

Nová čistička odpadních vod, opravený kostel, hřiště pro děti, zrekonstruované koupaliště či záchrana jedinečného lokálního biotopu – i takto rozdílné mohou být projekty nominované do třetího ročníku soutěže Náš evropský projekt.

Cílem soutěže, určené pro města, městské části a obce, je i letos ocenit zajímavé realizace vzniklé na jejich území a podpořené z evropských fondů. O tom, kdo v soutěži uspěje, přitom rozhodne v internetovém hlasování široká veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecní slavnosti, speciální cena čeká i na projekt s největším absolutním počtem hlasů. Přihlásit se do soutěže je možné až do 30. dubna 2020.

„Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. Soutěžní projekt musí být dokončený, podpořený z dotace Evropské unie a zadavatelem projektu či příjemcem dotace musí být město, obec, městská část či jimi zřizovaná organizace. Samo přihlášení projektu do soutěže pomocí on-line formuláře pak zabere jen několik minut,“ upozorňuje Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice.

Nezáleží ani na tom, jak dlouhá doba uplynula od dokončení projektu. Může to být pouhých několik měsíců, stejně jako i deset let. Cílem soutěže je dát šanci co největšímu množství zajímavých projektů.

Stejnou šanci na úspěch mají jak projekty velkých měst, tak i těch nejmenších obcí. O vítězích soutěže totiž budou rozhodovat pouze sympatie veřejnosti. „Loni se absolutním vítězem soutěže stala obec Čepřovice na Strakonicku o 198 obyvatelích s projektem na zateplení kulturního domu, na který obec získala dotaci 1,4 milionu korun. Mezi vítězi se ovšem umístila i Karviná s projektem rekonstrukce, modernizace a vybavení tamější regionální knihovny, která prošla rozsáhlou změnou podoby i díky dotaci téměř 62 milionů korun,“ dodala Pavlína Žáková, ekonomická expertka na Zastoupení Evropské komise v ČR.

Obce a města mohou své projekty přihlásit až do 30. dubna pomocí stručného on-line formuláře (zde). Soutěžící projekty budou následně uveřejněny na facebookových stránkách Zastoupení Evropské komise v ČR (zde). Zde bude také probíhat od 4. do 24. května hlasování veřejnosti, a to prostřednictvím „lajků“ k jednotlivým projektům.

Přestože bude letošní ročník soutěže pravděpodobně ovlivněn současnou koronavirovou epidemií, její organizátoři věří, že právě nyní je vhodný čas na zhodnocení úspěšných projektů, které se obcím podařily.

„Chtěli bychom poděkovat všem starostkám, starostům a lidem z vedení měst a obcí a popřát jim pevné nervy na úspěšné zvládnutí současné situace. Věříme, že soutěž v těchto nelehkých dnech přinese jak jim, tak občanům alespoň trošku pozitivního naladění a možnost ohlédnutí za tím, co dobrého se v jejich obcích v minulosti podařilo,“ doplnila Pavlína Žáková.

Vítězové letošního 3. ročníku soutěže Náš evropský projekt budou vyhlášeni 25. května. Více informací o soutěži naleznete zde.

Partnery soutěže jsou Svaz měst a obcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a evropská informační síť Europe Direct.
 

Kontakt

Magdaléna Frouzová
tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice
Tel.: 255 708 259
Mob. tel.: 773 914 470
Email: magdalena.frouzova@ec.europa.eu
Twitter: @ZEK_Praha

Zpět